Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Zajęcie Gdańska przez Krzyżaków

Mściwój II dzięki pomocy Bolesława Pobożnego odzyskał władzę nad pomorzem. Nad księciem pojawiło się jednak nowe zmartwienie. Był ostatnim męskim dziedzicem swojej dynastii. Trzeba było się zatem zdecydować kto przejmie władzę po jego śmierci. 

Mściwój zmarł w 1294 r. Chciał zabezpieczyć Gdańsk przed atakami Brandenburgii i Zakonu Krzyżackiego. Postanowił zatem oddać koronę księciu wielkopolskiemu Przemysławowi II. Nie mógł się spodziewać, że takim posunięciem przyczyni się do ponownego zjednoczenia dzielnic polskich. Po śmierci Przemysława nowym władcą Pomorza został książę inowrocławski Leszek, który szybko zrzekł się tronu na rzecz księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Łokietek dążył do całkowitego zjednoczenia Polski. Gdańsk ze swoimi bogactwami i otwartą drogą na Bałtyk był mu zatem bardzo potrzebny.

Kłopoty nastąpiły w roku 1308 kiedy to Brandenburgia, pod pretekstem pomocy lokalnym książętom, ponownie najechała na Pomorze i zaczęła oblegać Gdańsk. Miasto broniło się dzielnie lecz ostateczne zwycięstwo nacierających było tylko kwestią czasu. Łokietek, nie będąc w stanie samemu zebrać armii potrzebnej do odparcia ataku zwrócił się z pomocą do Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy w zamian za pomoc mieli mieć zwrócone pieniądze za prowadzenie walk. Nie wywiązali się jednak z umowy.

W 1309 r rozpoczął się atak rycerzy Zakonu Krzyżackiego na oblegających Gdańsk Brandenburczyków. Krzyżakom udało się wypędzić najeźdźców z miasta, ale przy okazji usunęli z niego polskie oddziały. Zajęli Gdańsk pod swoją flagą i ruszyli na dalszy podbój Pomorza. W tym samym 1309 r całe Pomorze Gdańskie znalazło się w rękach Krzyżaków. Łokietek bezskutecznie domagał się swoich praw do tych terenów na drodze sądowej. Krzyżacy posiadający odpowiednie koneksje w Rzymie mieli po swojej stronie papieża. Wiadomo również, że fałszowali dokumenty, które były wysyłane do papiestwa, tak aby wynikało z nich, że Pomorze należy się właśnie Zakonowi.


Wasze komentarze
  • Dodany przez ankaaa
  • Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl