Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Walki Zygmunta I Starego z Krzyżakami

Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern dążył do uniezależnienia Prus Królewskich od Rzeczpospolitej. Jego działania na arenie politycznej skutecznie blokował ówczesny król Polski Zygmunt I Stary. Sytuacja jednak doszła do takiego etapu, w którym żadne sankcje nie powstrzymywały krzyżackich planów. Jedynym rozwiązaniem była więc walka zbrojna.

Rozbudowywanie armii przez Albrechta oraz usiłowanie namówienia Rosji i Brandenburgii do ataku na Rzeczpospolitą zmusiły króla Zygmunta I do wypowiedzenia Krzyżakom wojny w grudniu 1519 r. Wcześniej król myślał, że nakładając blokadę handlową na Państwo Krzyżackie, zbrojnego konfliktu uda się uniknąć.

Niestety po wysłaniu floty gdańskiej na przeszpiegi nie ulegało już wątpliwości, że Wielki Mistrz dąży do walki pomimo wszelkim ograniczeniom. Sam Gdańsk zresztą w nowej wojnie z Krzyżakami, która trwała do 5 kwietnia 1521 r, brał czynny udział. W planach Krzyżaków był bowiem jednym z głównych miast, które należało zdobyć.

Oblężenie Gdańska przez wojska Zakonne rozpoczęło się w listopadzie 1520 r. Krzyżacy nie spodziewali się, że miasto może się bronić tak dzielnie. Tymczasem Gdańsk, ze względu na kapitał jaki gromadził, był jedną z najtrudniejszych do zdobycia twierdz tamtych czasów. O tym, że atak Krzyżaków był bezcelowy niech świadczy fakt, że odstąpili oni od oblężenia już po paru dniach. Potem już oddziały królewskie zmusiły atakujące wojsko do wycofania się z terenów Rzeczpospolitej i znowu największe cięgi oddziały wroga zebrały pod Oliwą.

O tym, że historia lubi się powtarzać niech świadczy fakt, że rozejm kończący walki zbrojne został podpisany ponownie w Toruniu. I znowu Polska mając możliwość całkowitego zlikwidowania Państwa Krzyżackiego zgodziła się tylko na potwierdzenie postanowień pokoju z 1466 r. Ten błąd już niedługo miał Polskę słono kosztować.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl