Starania Władysława Łokietka o odzyskanie Pomorza Gdańskiego
Władysław Łokietek po koronowaniu się na króla w 1320 r nie zaprzestał swoich starań związanych ze zjednoczeniem wszystkim ziem, które należały do Polski jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego.
Po utracie Pomorza Gdańskiego w 1309 r władzę nad tym regionem przejął Zakon Krzyżacki. Krzyżacy byli odpowiednio zorganizowani zarówno pod względem potyczek zbrojnych jak i dyplomatycznych, przez co walka z nimi była bardzo utrudniona. Etapy starań Łokietka o odzyskanie dla Polski dostępu do morza można podzielić na sądowe i zbrojne.
Mściwój II dzięki pomocy Bolesława Pobożnego odzyskał władzę nad pomorzem. Nad księciem pojawiło się jednak nowe zmartwienie. Był ostatnim męskim dziedzicem swojej dynastii. Trzeba było się zatem zdecydować kto przejmie władzę po jego śmierci.
Mściwój zmarł w 1294 r. Chciał zabezpieczyć Gdańsk przed atakami Brandenburgii i Zakonu Krzyżackiego. Postanowił zatem oddać koronę księciu wielkopolskiemu Przemysławowi II. Nie mógł się spodziewać, że takim posunięciem przyczyni się do ponownego zjednoczenia dzielnic polskich. Po śmierci Przemysława nowym władcą Pomorza został książę inowrocławski Leszek, który szybko zrzekł się tronu na rzecz księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Łokietek dążył do całkowitego zjednoczenia Polski. Gdańsk ze swoimi bogactwami i otwartą drogą na Bałtyk był mu zatem bardzo potrzebny.