Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym
Wyniki dla tagu:

papież


Bitwa pod Grunwaldem a kwestia Pomorza

Zakon Krzyżacki rósł w siłę. Rosły również ambicje Wielkich Mistrzów Krzyżackich względem powiększania granic Państwa Zakonnego. Z racji tego, że Polska była krajem chrześcijańskim oficjalny atak na nią nie wchodził w grę. Szturmowi sprzeciwił by się zarówno Papież jak i Cesarz. Sytuacja wyglądała natomiast zupełnie inaczej w stosunku do sąsiadującej z Polską Litwy.

Po Unii personalnej która połączyła Polskę i Litwę wspólnym królem Władysławem Jagiełłą sprawy litewskie stały się integralną częścią interesów Polski. Chęć zbrojnego ataku Krzyżaków na Litwę pod pretekstem nawracania pogańskich plemion jednoznacznie kierowało atak również na Polskę. Doprowadziło to w końcu do pamiętnego wydarzenia związanego z historią naszego kraju, a mianowicie do bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 r Zakon Krzyżacki przegrał sromotnie jedną z armią polsko-litewską, a sam Grunwald został uznany za jedną z największych bitew jakie widział ówczesny świat.

czytaj więcej>>

Starania Władysława Łokietka o odzyskanie Pomorza Gdańskiego

Władysław Łokietek po koronowaniu się na króla w 1320 r nie zaprzestał swoich starań związanych ze zjednoczeniem wszystkim ziem, które należały do Polski jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego.

Po utracie Pomorza Gdańskiego w 1309 r władzę nad tym regionem przejął Zakon Krzyżacki. Krzyżacy byli odpowiednio zorganizowani zarówno pod względem potyczek zbrojnych jak i dyplomatycznych, przez co walka z nimi była bardzo utrudniona. Etapy starań Łokietka o odzyskanie dla Polski dostępu do morza można podzielić na sądowe i zbrojne.

czytaj więcej>>

Zajęcie Gdańska przez Krzyżaków

Mściwój II dzięki pomocy Bolesława Pobożnego odzyskał władzę nad pomorzem. Nad księciem pojawiło się jednak nowe zmartwienie. Był ostatnim męskim dziedzicem swojej dynastii. Trzeba było się zatem zdecydować kto przejmie władzę po jego śmierci. 

Mściwój zmarł w 1294 r. Chciał zabezpieczyć Gdańsk przed atakami Brandenburgii i Zakonu Krzyżackiego. Postanowił zatem oddać koronę księciu wielkopolskiemu Przemysławowi II. Nie mógł się spodziewać, że takim posunięciem przyczyni się do ponownego zjednoczenia dzielnic polskich. Po śmierci Przemysława nowym władcą Pomorza został książę inowrocławski Leszek, który szybko zrzekł się tronu na rzecz księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Łokietek dążył do całkowitego zjednoczenia Polski. Gdańsk ze swoimi bogactwami i otwartą drogą na Bałtyk był mu zatem bardzo potrzebny.

czytaj więcej>>

Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl