Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Starania Władysława Łokietka o odzyskanie Pomorza Gdańskiego

Władysław Łokietek po koronowaniu się na króla w 1320 r nie zaprzestał swoich starań związanych ze zjednoczeniem wszystkim ziem, które należały do Polski jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego.

Po utracie Pomorza Gdańskiego w 1309 r władzę nad tym regionem przejął Zakon Krzyżacki. Krzyżacy byli odpowiednio zorganizowani zarówno pod względem potyczek zbrojnych jak i dyplomatycznych, przez co walka z nimi była bardzo utrudniona. Etapy starań Łokietka o odzyskanie dla Polski dostępu do morza można podzielić na sądowe i zbrojne.

Już w 1312 r odbył się pierwszy proces ryski związany z bezprawnym przejęciem Gdańska przez Zakon Krzyżacki. Polska strona do aktu oskarżenia dołączyła m.in. dokument opisujący „wydarzenia gdańskie” – czyli mordowanie mieszkańców miasta przez rycerzy Zakonu. Dalszy etap zmagań sądowych trwał już po koronacji Łokietka. W 1321 r Komisja papieska obradująca w Inowrocławiu wydała wyrok przychylny stronie Polskiej.

Krzyżacy mieli zwrócić pomorze Polsce i wypłacić odpowiednie odszkodowanie za straty jakie poniosła Polska wskutek utraty ważnych pod względem gospodarczym i militarnym terenów. Krzyżacy jednak nie uznali wyroku. Zignorowali decyzję Komisji papieskiej gdyż nie obawiali się większych konsekwencji ze strony Watykanu czy Niemiec. Gwarancje bezpieczeństwa dawały im szerokie znajomości z przedstawicielami największych dworów w ówczesnej Europie.

Drugim etapem walki Łokietka o pomorze są już potyczki zbrojne. W 1326 r przy wsparciu księcia litewskiego Giedymina, próbował zbrojnie przeciwstawić się Zakonowi. Pomimo mężnej walki i kilku zwycięskich bitew nie udało się niestety odzyskać Gdańska i całego pomorza. Nie spełniło się zatem marzenie Łokietkach o zjednoczeniu wszystkich ziem polskich. Sytuację przypieczętował pokój kaliski zawarty w 1343 r pomiędzy Krzyżakami a potomkiem Władysława – Kazimierzem Wielkim, który potwierdzał przynależność Pomorza Gdańskiego do terenów Zakonu.    


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl