Po podpisaniu pokoju w Toruniu Gdańsk znowu znalazł się w granicach państwa Polskiego. Rzeczpospolita odzyskała tym samym dostęp do morza co znacznie zwiększyło jej wpływy z międzynarodowego handlu, a z Gdańska uczyniły bałtycką metropolię.
Po 1466 r król Kazimierz Jagiellończyk uczynił z Pomorza Gdańskiego województwo pomorskie. Nowy podział administracyjny tych terenów obejmował 10 powiatów: gdański, pucki, kościerzyński, tczewski, skarszewski, nowski, świecki, tucholski, człuchowski i mirachowski. Główna siedziba wojewody mieściła się w Gdańsku, podobnie jak siedziba kasztelana. Gdańsk stał się zatem głównym miastem pomorza co miało niebagatelny wpływ na jego rozwój. Na początku XVI w mieszkało w nim 20 tys. ludzi, na początku XVII w ta liczba wzrosła już do 70 tys.! Gdańsk stał się wówczas najludniejszym i najbogatszym miastem całej Rzeczpospolitej!
Tak jak już było wspomniane Gdańsk stał się największym portem na Bałtyku. W przeciągu jednego roku z portu gdańskiego mogło wyjść 2 tys. statków (dane z 1642 r) – co na owe czasy stanowiło naprawdę imponującą liczbę. Gdańsk był punktem tranzytowym, przez który przewijały się towary stanowiące 80% handlu zagranicznego Rzeczpospolitej. Wypływały zatem statki zarówno ze zbożem jak i z drewnem, mięsem, skórami, lnem – słowem ze wszystkim na co było zapotrzebowanie na zagranicznych rynkach. Już w 1641 r wartość obrotu portu gdańskiego wynosiła 30 mln zł! A przecież miasto nie zarabiało tylko i wyłącznie na porcie!
W mieście rozwinęło się również rzemieślnictwo – ok. 3 tys. rzemieślników mieszkających w Gdańsku produkowało materiały tekstylne, pasmanterie, meble, papier, broń, zegary, wódkę no i oczywiście statki. Poza tym w Gdańsku świetne funkcjonował kapitał bankierski. Bankierzy z pomorza udzielali pożyczek nawet królom polskim, którzy potrzebowali funduszy na prowadzenie wojen. Sami królowie zdawali sobie doskonale sprawę z tego, że Gdańsk jest „kopalnią pieniędzy”. Znacznie się przez to przyczynili do rozwoju miejscowości i to począwszy od Kazimierza Jagiellończyka, który zaraz po włączeniu Gdańska do Polski nadał miastu odpowiednie przywileje ułatwiające handel.
Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Video
Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji
Bij Szwedzina :-)
Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462
Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>