Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Obrona Gdańska podczas potopu szwedzkiego

Podczas trwania II wojny północnej (lata 1655-1660) Szwedzi wykorzystali osłabienie Rzeczpospolitej i rozpoczęli atak, który do historii przeszedł pod nazwą „potopu szwedzkiego”.

W drugiej połowie XVII w Rzeczpospolita była wyczerpana ciągłymi walkami na wielu frontach. Ledwo co zakończyły się zmagania z Kozakami Chmielnickiego już rozpoczęła się kolejna wojna z Rosją, w dalszym ciągu należało również uregulować sprawy z Turcją. Liczne wojny osłabiły Rzeczpospolitą i ten właśnie moment chciał wykorzystać król szwedzki Karol X Gustaw. W 1655 r wojska szwedzkie wkroczyły do Rzeczpospolitej.

W początkowej fazie wojen większość miast poddawała się praktycznie bez oporu. Sprawiło to, że armia nieprzyjaciela dotarła aż do wielkopolski gdzie rozgromiła pospolite ruszenie. Łatwość z jaką Szwedzi podbijali kolejne tereny była spowodowana m.in. licznymi kolaboracjami ze strony szlachty polskiej, ot chociażby można wspomnieć księcia Janusza Radziwiłła, który ze sowimi oddziałami przeszedł na stronę wroga. W tak trudnej sytuacji najlepiej broniły się miasta na Pomorzu.

Minął prawie wiek od wystąpienia zbrojnego Gdańszczan przeciwko Rzeczpospolitej. Od tamtego czasu sytuacja pomiędzy królami polskimi a radą miejską największej aglomeracji portowej znacznie się poprawiły. W interesie Gdańska było zresztą zachowanie przez Polskę jak największej dominacji w handlu na Bałtyku. Tymczasem Szwedzi chcieli zdobyć wszystkie tereny wokół morza, a więc zmonopolizować handel. To m.in. spowodowało tak żarliwą obronę miasta przez jego mieszkańców. O tym z jakim poświęceniem bronił się Gdańsk niech świadczy fakt, że wytrzymał oblężenie Szwedów aż do roku 1657 kiedy to nastąpił kontratak wojsk polskich i stopniowe usuwanie armii szwedzkiej z naszego kraju.

O bohaterskiej obronie miasta zostało również wspomniane na Sejmie w 1658 r: „Znaczna cnota, wiara i skuteczność miasta naszego Gdańska, acz zawsze i przedtem, osobliwie jednak w tej okazji wojny szwedzkiej oświadczona, godna jest być wizerunkiem, ale i na respekt nasz zasłużyła”.     


Wasze komentarze
  • Dodany przez Lukas
  • Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, ciekawy temat.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl