Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Konflikt Rzeczpospolitej ze Szwecją i rozbudowa floty gdańskiej

W 1587 r na króla Polski został wybrany książę szwedzki Zygmunt III Waza. Wybór nowego władcy i zapoczątkowanie rządów dynastii Wazów zakończyło pewien etap w historii Rzeczpospolitej. Możemy bowiem mówić o końcu mocarstwowości zjednoczonej Polski i Litwy i wejściu w okres ciągłych wojen z sąsiadami obu krajów.

W pierwszej kolejności wybór Zygmunta III na króla Rzeczpospolitej zapoczątkował konflikt ze Szwecją. Zygmunt miał bowiem przejąć tron szwedzki po swoim zmarłym ojcu. Protestancka szlachta nie chciała jednak żeby nią rządził katolicki władca, dlatego nie zgodziła się na koronacje Wazy. To sprawiło, że nowy król Polski rościł sobie ciągłe pretensje do korony szwedzkiej, a to z kolei doprowadziło do wojny polsko-szwedzkiej i słynnego „potopu”.

Konflikt ze Szwecją miał jednak i swoje dobre strony. Król chcąc prowadzić walkę o odzyskanie tronu musiał rozbudować flotę morską. Inaczej nie dałby rady prowadzić walk. Na budowie nowych statków najwięcej zarobił Gdańsk jako, że był głównym portem Korony. To również ze Związku Gdańskich Kapitanów Morskich rekrutowali się dowódcy powstającej armady. To w końcu pod Oliwą, która znajdowała się niedaleko Gdańska, doszło do największej bitwy morskiej, w której uczestniczyli Polacy, a która zakończyła się dla naszego  kraju szczęśliwie. Podczas późniejszych konfliktów ze Szwedami miasto było wielokrotnie blokowane przez statki nieprzyjaciela. Jednak zawsze flota polska stacjonująca w Gdańsku dawała radę odeprzeć ataki nieprzyjaciela.

Po śmierci Zygmunta III i wyborze na nowego króla jego syna Władysława IV kontakty polsko-szwedzkie nie uległy praktycznie żadnej poprawie. Nowy władca (podobnie jak jego ojciec) rościł sobie pretensje do korony szwedzkiej. Ta patowa sytuacja doprowadziła w końcu do zbrojnego najazdu wojsk szwedzkich na Rzeczpospolitą, która do historii przeszła pod nazwą „potopu szwedzkiego”.


Wasze komentarze
  • Dodany przez Nowy
  • Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj niestety. Wojna to najlepszy biznes.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl