Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Gdańsk pod rządami Krzyżaków

Krzyżacy przejmując kontrolę nad Pomorzem w roku 1309 rozpoczęli swoje rządy od krwawego tłumienia zrywów niepodległościowym, m.in. w Gdańsku.

Krzyżacy mieli plan, który miał im zapewniać przejęcie całkowitej kontroli na terenie Pomorza Gdańskiego. Chcieli sprowadzić na te tereny jak największą ilość kolonizatorów niemieckich, którzy mieliby nastawienie pro krzyżackie. Dzięki temu Zakon zapewniłby sobie stabilność w zdobutym rejonie, który od 300 lat zamieszkały był w większości przez Polaków. W 1311 r Krzyżacy stworzyli nową dzielnicę w mieście, którą nazwano Recht-Stadt. Do nowo powstałych domów sprowadzano kolonistów z księstw niemieckich.

W gwoli ścisłości w Gdańsku istniało już wcześniej osiedle zamieszkałe przez Niemców, tzw. Alt-Stadt – nigdy jednak nie doszło do tego, że mieszkańców miasta niemieckiego pochodzenia było więcej jak polskich. Takowa sytuacja nastąpiła natomiast w latach 1312-1314 kiedy przez miasto przeszła plaga głodu. Zdziesiątkowała ona polskie rodziny przebywające w mieście. Część ludności musiała uciekać z miasta żeby uciec przed głodem. Wtedy doszło do sytuacji w której liczba kolonizatorów przekroczyła liczbę Polaków.

Zakon popełnił jednak duży błąd, który sprawił, że nawet niemieccy kolonizatorzy nie byli mu przychylni. Nakładał na miasto wysokie podatki, które ściągał bezpośrednio do Malbroka. Nie inwestował również w rozwój Gdańska tak jak to czynili książęta pomorscy, którzy panowali na tych terenach jeszcze 5 lat wcześniej.

Takie zachowanie sprawiło, że Gdańsk przychylnym okiem patrzył na poczynania Władysława Łokietka, który nie zrezygnował z walki o Pomorze. Porażki na drodze dyplomatycznej zmusiły Łokietka do przemyślenia tematu zbrojnego odbicia Pomorza Gdańskiego. Zwłaszcza, ze udało mu się zjednoczyć inne polskie ziemie. Brakowało mu Pomorza, Śląska i Mazowsza.  


Wasze komentarze
  • Dodany przez edzia
  • Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak zwykle działali po przykrywką religii ale mordować to umieli.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl