Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Gdańsk - rozwój miasta w XVI w

Gdańsk był jednym z największych i najbogatszych miast Rzeczpospolitej. Był również nazywany „polskim oknem na świat” – to dzięki prężnie funkcjonującemu portowi miasto potrafiło generować olbrzymie dochody.

Głównym towarem eksportowym Rzeczpospolitej było zboże i drewno. Sama Polska była nazywana „spichlerzem Europy” – podczas gdy zachód przekształcał się na przemysł, u nas olbrzymie połacie terenu zajmowały uprawy rolne. To właśnie podział na kraje przemysłowe i rolnicze spowodował, że na polskie towary było ogromne zapotrzebowanie za granicą. Statki wypływające z Gdańska kierowały się do Danii, Holandii, Francji, a nawet Anglii!

Gdańsk zarabiał również na przemyśle morskim. Po pierwsze dlatego, że miał łatwy i ciągły dostęp do drewna, po drugie: mógł swobodnie transportować gotowe elementy statków, do krajów które je zamawiały. W głównym porcie Rzeczpospolitej rozwinął się zatem przemysł stoczniowy, co dodatkowo przynosiło krociowe zyski do kasy miejskiej. Również przemysł rzemieślniczy przynosił duże dochody, stąd miasto było pełne rzemieślników najróżniejszych specjalizacji.

To w Gdańsku również pojawiały się w pierwszej kolejności towary importowane. To tutaj pojawiały się korzenie, papier, szkło, sukno i wszelkiego rodzaju inne importowane materiały, które później były wysyłane na cały kraj. Ta korzystna sytuacja pozwalała Gdańszczanom na ustalanie cen towarów, które później miały opuścić teren ich miasta, a to z kolei generowało następne zyski. Przyjmuje się, że towary wywożone z Gdańska dawały 2/3 dochodu do budżetu.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że kupcy zagraniczni płacili albo gotówką albo srebrem, co powodowało ciągły napływ pieniądza do naszego kraju. To z kolei spowodowało, że Gdańsk, ale również cała Rzeczpospolita miała w okresie największej prosperity dodatni bilans handlowy.    


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl