Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Gdańsk - początki

Gdańsk jest związany z Polską praktycznie od samego początku jej istnienia. Przyjmuje się, że miasto powstało w roku 980 i od razu znajdowało się w granicach państwa Mieszka I.

Mieszko I przejął kontrolę kontrole nad Pomorzem Wschodnim w roku 979. Nowy gród powstał zatem praktycznie od razu po wcieleniu ziem do tworzącego się państwa Polan. Ze źródeł historycznych wynika, że gród od razu liczył dużo mieszkańców, bo ok. 1000 na 250 domów. Na owe czasy liczba ludności była naprawdę imponująca. Od samego początku Gdańsk był ważnym punktem strategicznym i handlowym.

Położony przy ujściu Wisły – największej rzeki tego rejonu, do morza stanowił niejako „bramę handlową” łączącą szlaki morskie i rzeczny transport, który odbywał się na Wiśle. Z czasem gród przekształcić się w metropolię portową i stanowił główny punkt tranzytowy Polski jeżeli chodziło o handel na Bałtyku.

Pierwszym dokumentem, w którym została użyta nazwa „Gdańsk” były „Żywoty św. Wojciecha” spisane w 997 r. O mieście jest co prawda tylko wzmianka: „Miasto Gdańsk, które położone na rubieży [polskich] ziem książęcych dochodzi do brzegu morskiego” – pokazuje jednak, że już w X w miasto posiadało odpowiednią renomę. Było też jedną z pierwszych miejscowości, do których przybył biskup Wojciech ze swoją misją nawracania pogan. O tym jak bliski był miejscowej ludności niech świadczy fakt, że przy postawieniu pierwszej diecezji w Gdańsku dostała za patrona właśnie św. Wojciecha.

Gdańsk ma niezwykle ciekawą i interesującą historię. Ze względu na swoje położenie i status miasta portowego stanowił cel wielu państw począwszy od Krzyżaków, poprzez ukształtowane na bazie zakonu państwo Pruskie, Niemcy czy Szwecje. Tak duże zainteresowanie miastem przez państwa ościenne było spowodowane tym, że z czasem Gdańsk stał się jednym z największych miast portowych Bałtyku, a co za tym idzie posiadał ogromny majątek, który kusił atakujących. Przez to miasto wielokrotnie było atakowane.


Wasze komentarze
  • Dodany przez marek
  • Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu wybrać, choć daleko, wypadałoby zwiedzić to miasto.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl