Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Dygresja o wojnie północnej

W 1576 r wybuchło zbrojne wystąpienie Gdańszczan przeciwko Rzeczpospolitej. Nie był to jednak pierwszy konflikt króla z Radą Miejską, której bliżej było do Królewca i do Państwa Krzyżackiego, niż do Polski. Epilogiem sprzed buntu były wydarzenia, które miały miejsce podczas trwania wojny północnej.

I wojna północna rozegrała się w latach (1563-1570 – z tego względu nazywana jest również wojną siedmioletnią) pomiędzy Rzeczpospolitą, Szwecją, Cesarstwem Rosyjskim, Danią i Lubeką. Konflikt dotyczył Inflant oraz hegemonii na Morzu Bałtyckim. Z Inflantami była podobna sytuacja jak kiedyś z Prusami pod panowaniem Krzyżaków tylko, że w Inflantach panował Zakon Kawalerów Mieczowych. Zakon powoli tracił na znaczeniu, a szlachta inflancka chciała po jego upadku włączenia swoich terenów do Rzeczpospolitej.

Tymczasem Wielki Mistrz Zakonu zawarł porozumienie z carem Rosji Iwanem IV Groźnym, że po swojej śmierci ziemie zakonne trafią pod piecze Rosjan. To był zaczątek konfliktu, który zamienił się w długotrwałą wojnę, do której przystąpili Szwedzi (po stronie Rosji) oraz Duńczycy (po stronie Polski).

Kiedy wojna trwała w najlepsze w Gdańsku doszło do pierwszego poważnego konfliktu pomiędzy królem Zygmuntem II Augustem a Radą Miejską. Król w 1568 r powołał do życia Komisję Morską – składała się ona z wybitnych specjalistów z zakresu żeglugi morskiej (na jej czele stał kasztelan gdański Jan Kostka), których zadaniem było stałe powiększanie floty polskiej, rozliczanie kapitanów oraz wydawanie instrukcji odnośnie dalszych działań. Jednym słowem Komisja kontrolowała żeglugę morską przy polskiej linii brzegowej. Nie podobało się to bardzo Radnym Miejskim z Gdańska, którzy w większości mieli nastawienie antypolskie.

Tego samego roku kiedy została powołana Komisja, radni kazali ściąć 11 jej członków. Zygmunt August musiał uznać to zachowanie jako zniewagę majestatu. Do miasta wysłał swoich przedstawicieli (oczywiście z odpowiednio uzbrojoną świtą), którzy uwięzili burmistrzów miasta oraz srogo potraktowali wszystkich jego mieszkańców. Kara, która spadła na Gdańszczan z rąk króla jeszcze bardziej prowokowała do zachowania antypolskiego.   


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl