Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

Bitwa pod Grunwaldem a kwestia Pomorza

Zakon Krzyżacki rósł w siłę. Rosły również ambicje Wielkich Mistrzów Krzyżackich względem powiększania granic Państwa Zakonnego. Z racji tego, że Polska była krajem chrześcijańskim oficjalny atak na nią nie wchodził w grę. Szturmowi sprzeciwił by się zarówno Papież jak i Cesarz. Sytuacja wyglądała natomiast zupełnie inaczej w stosunku do sąsiadującej z Polską Litwy.

Po Unii personalnej która połączyła Polskę i Litwę wspólnym królem Władysławem Jagiełłą sprawy litewskie stały się integralną częścią interesów Polski. Chęć zbrojnego ataku Krzyżaków na Litwę pod pretekstem nawracania pogańskich plemion jednoznacznie kierowało atak również na Polskę. Doprowadziło to w końcu do pamiętnego wydarzenia związanego z historią naszego kraju, a mianowicie do bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 r Zakon Krzyżacki przegrał sromotnie jedną z armią polsko-litewską, a sam Grunwald został uznany za jedną z największych bitew jakie widział ówczesny świat.

Gdańszczanie, którzy mieli w większości nastawienie propolskie, jak tylko dotarła o nich wieść o klęsce Zakonu pod Grunwaldem, wznieśli powstanie zbrojne przeciwko Krzyżakom i wypędzili ich z miasta. Nie było to pierwsze powstanie mieszkańców Gdańska przeciwko okupantom. Takowe następowały już w latach 1361 i 1378. Były spowodowane represjami na jakie narażeni byli mieszkańcy ze strony Zakonu. Bunty następowały pomimo tego, że większość ludności miasta to byli koloniści sprowadzeni przez samych Krzyżaków. Świadczyć to morze o tym jakie ciężkie musiało być życie pod kuratelą Zakonu.

Niestety sukces bitwy pod Grunwaldem nie został odpowiednio wykorzystany. Z powodu opieszałości wojsk polsko-litewskich nie udało się zdobyć Malborka – głównej siedziby Krzyżaków, a tym samym wyzwolić spod ich panowania całego Pomorza. Zakon w dalszym ciągu władał Gdańskim a po podpisaniu traktatu pokojowego z królem polskim w 1411 r krwawo zemścił się na mieszkańcach miasta za wspieranie armii Rzeczpospolitej.


Wasze komentarze
  • Dodany przez Alex
  • A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkole zawsze mnie o to pytali na historii.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl