Gdańsk

Powstanie Gdańska
Konflikt z Krzyżakami o Pomorze
Gdańsk - od wojen ze Szwecją do rozbioru Polski
Polecane:
Tagi:
rozbicie dzielnicowe pomorze gdańskie krzywousty świętopełk stare miasto długi targ krzyżacy branderburczycy polanie bolesław chrobry poganie mieszko I bałtyk biskup Wojciech prusy Albrecht Hohenzollern zygmunt i stary wojska zakonne oliwa traktat toruński ród Habsburgów flota królewska pokój w toruniu kazimierz jagiellończyk kasztelan gdańsk rzemieślnictwo rzeczpospolita bitwa pod święcinami ii pokój toruński wojna trzynastoletnia ziemia chełmińska ziemia michałowska wielki mistrz krzyżacki warmia powiśle szlachta polska bitwa pod chojnicami pospolite ruszenie armia cerekwica krzyżący bornholm flota duńska bitwa pod święcinem piotr dunin bitwa na zalewie wiślanym toruń władysław jagiełło papież cesarz litwa unia personalna bitwa pod grunwaldem powstanie koloniści malbork pomorze traktat pokojowy władysław łokietek proces ryski watykan książe giedymin kazimierz wielki recht-stadt alt-stadt książęta pomorscy śląsk mazowsze mściwój ii bolesław pobożny branderburgia przemysław ii książe leszek rzym

\"Król gdański\" Stanisław Leszczyński

W XVIII w doszło do zmiany sił w Europie. Nowymi potęgami militarnymi stały się Rosja, Austria i powstałe na terenach byłego Państwa Krzyżackiego Prusy. Absolutyzm oświecony, który dominował w tych krajach okazał się bardziej skuteczny, niż demokracja szlachecka, która funkcjonowała w Rzeczpospolitej. Częste okresy bezkrólewia, a także liczne przywileje nadawane szlachcie przez nowych monarchów znacznie osłabiły nasz kraj, który powoli zmierzał ku upadkowi.

Każde z trzech mocarstw było żywo zainteresowane tym co działo się w Rzeczpospolitej. W końcu było to jedyne państwo, które oddzielało od siebie przyszłych zaborców. Zarówno Rosja, Prusy jak i Austria ingerowały zatem w politykę Rzeczpospolitej i wysuwało swoich kandydatów na jej tron. Podczas tych potyczek politycznych Gdańsk odgrywał bardzo ważną rolę. Zwłaszcza kiedy doszło do walk o koronę pomiędzy Sasami a Stanisławem Leszczyńskim.

Rosja popierała kandydaturę Augusta II a następnie Augusta III zbierając wokół nich stronnictwo szlachty polskiej. Część szlachciców zdawało sobie jednak sprawę z zagrożenia jakie wisi nad Polską ze strony mocarstwowej Rosji. Dlatego dość liczna ich grupa popierała Stanisława Leszczyńskiego, który chciał przeprowadzić gruntowne reformy. Gdańsk również popierał kandydaturę Leszczyńskiego. Dawał również schronienie jego sprzymierzeńcom a w końcu samemu Leszczyńskiemu.

W 1732 r Rosja, Prusy i Austria zawarły traktat „trzech czarnych orłów” dotyczący wspólnego wybierania następcy tronu w Polsce. Tymczasem po śmierci Augusta II szlachta (wspierana przez rząd francuski) wybrała na nowego władcę Leszczyńskiego. Na tą decyzję nie zgadzały się mocarstwa. W 1733 r armia rosyjska wkroczyła do Polski i siłą wymusiła elekcję Augusta III, syna zmarłego króla. Zmusiła tym samym Leszczyńskiego do ucieczki i schronienia się w murach Gdańska.

Szlachcic był tam zresztą bardzo popularny i często był określany mianem „króla gdańskiego”. Rozpoczęło się oblężenie miasta przez armię rosyjską, które zakończyło się poddaniem Gdańska i wzięciem popleczników Leszczyńskiego do niewoli (on sam zbiegł łodzią do Królewca). Ta sytuacja pokazywała dobitnie, że Polska utraciła już suwerenność w podejmowaniu decyzji.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Rok 1598 - Wojna polsko-szwedzka - Wyprawa Zygmunta III Wazy do Szwecji


Bij Szwedzina :-)


Inscenizacja bitwy pod Świecinem 1462

Najczęściej komentowane:
Gdańsk to super miasto, niestety wiele przeszło. A teraz znowu przeżywa najazd z powodu Euro:) czytaj cały>>
Nie wiedziałem że Gdańsk istnieje praktycznie od początku istnienia Polski, musze się tam w koncu czytaj cały>>
Rozumiem, ze na tym zdjęciu jest Krzywousty? czytaj cały>>
No raczej, nie poznajesz?:) czytaj cały>>
Niesamowite, że takie dokumenty jak ten się zachowały. To niezwykłe jak wytrzymały jest papier, kied czytaj cały>>
A ja się urodziłem w rocznicę Bitwy Pod Grunwaldem, dzięki temu doskonale znam jej przebieg. W szkol czytaj cały>>
Mam w domu parę fajnych książek na temat Potopu szwedzkiego, kiedyś się tym mocno interesowałem, cie czytaj cały>>
Ci Krzyżacy to nam napsuli krwi, i jak tu lubić Niemców po tym wszystkim. czytaj cały>>
Zakon Krzyżacki: Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli jak czytaj cały>>
Właśnie tak to jest, wojna nakręca rozwój choćby miał to być tylko rozwój wojsk, tak jest do dzisiaj czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mgdansk.pl